EKSPOZITE FOTOGRAFIKE – Stacioni i harruar

  0

  stacioni i harruar_affiche expoHapjes e ekspozites “STACIONI I HARRUAR” te enjten, dt. 1 Maj 2014, ora 19.00. Ekspozite do te jete e hapur deri me date 8 Maj!

  Kontributi i 5000 vullnetareve te rinj ne vitin 1947 ne ndertimin e hekurudhes Durres-Tirane ende nuk eshte zhdukur totalisht.Kjo hekurudhe perpiqet te mbijetoje ne harresene kapluar nga banoret dhe shteti.
  Dikur mjeti i transportit me i rendesishem ne vend ,ku nuk perjashtonte asnje shtrese sociale,sot treni eshte nje mundesi e mire udhetimi i njerezve te skamur nga varferia.
  Stacioni i trenit eshte nje realitet krejt i shkeputur nga dinamizmi i kryeqytetit.Treni per pjesen me te madhe te banoreve eshte inekzistent.Nese ndokush do te ishte kurioz se si ka qene jete ne tren dikur,me nostalgji mund te na e tregojne te vjetrit.Per ta treni eshte nje histori e mbushur me kujtime.Ndersa per te rinjte Shqiptare treni eshte dicka e turpshme.Edhe nese e ke bere ate “gabim” sduhet treguar tjetrit sepse ne syte e tij do te jesh thjesht nje i “rreckosur” .

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.