REBELLION – MOVIE NIGHTS in MARCH 2014

Posted in Filma, Kryesore, Kultura, Të kaluara on 21 March 2014 by Tirana Ekspres 

movie nights_poster march_rebellionEmri i planetit Mars vjen nga emri i zotit Mars . Romaket e lashte mendonin se ishte nje  periudhe fatsjellese per te filluar lufte. Ne Tirana Ekspres ne besojme se cdo te marte ne Mars eshte nje kohe e mire per te filluar nje rebelim ! Ne do te prezantojme filma qe e trajtojne kete teme ne menyra te ndryshme . Filmat mund t’iu bejne te ndiheni te lumtur ose te trishtuar, te neveritur ose te mahnitur, konfuz ose te shtangur… por nuk kane per t’iu lene indiferent .

Dt. 4/3/2014, ora 19.30: Malcolm X

Filmi eshte nje biografi e Malcolm X, I cili ka qenë një aktivist i famshëm për të drejtat civile të afroamerikanëve dhe për të drejtat e njeriut. Konsiderohet si një ndër udhëheqësit më të mëdhenj të shekullit të XX për të drejtat e afroamerikanëve.

Dt. 11/3/2014, ora 19.30: A clockwork orange

Ky film eshte I bazuar ne novelen e Anthony Burgess. Alex eshte nje socipat karizmatik qe I pelqen muzika klasike, perdhunimet dhe dhuna . Ai drejton nje bande te vogel gansterrash (Pete , Georgie dhe Dim ). Ai arrestohen dhe denohet per vrasje dhe perdhunim. Ne burg Alex meson per nje program eksperimental ne te cilin te burgosurit jane te programuar te urrejne dhunen.

Dt. 18/3/2014, ora 19.30: Dogville

Një vajzë në arrati mbërrin në qytetin e Dogville ku vendos të jetojë duke punuar në shtëpitë e banorëve. Por ky qytet model në dukje mban brenda ligësinë më të madhe njerëzore. Fitues i dy çmimeve në festivalin Europian të filmit dhe i shumë çmimeve të tjera botërore.

Dt. 25/3/2014, ora 19.30:  Rebellion. The time is now !

1.     Occupations (by Lars Von Trier, 3 min)

Lars Von Trier eshte nje regjizor I paparashikueshem, I cili ne te gjithe karrieren e ka qene I etiketuar si nje tmerr dhe nje hajdut shpirtrash nga disa nga aktoret e tij… Cfare do te ndodhte nqs do ta nderprisje Lars Von Trier gjate nje filmi ?

2.     World of glory (by Roy Andersson, 14 min)

Nje njeri I zakonshem tregon per punen e tij, familjen e tij dhe shtepine. Ai jeton krenar jeten e tij monotone…

3.     Yokoku (Patriorism) (by Yukio Mishima, 30 min)

Historia e nje ushtari I cili duhet te beje vetevrasje pasi ka humbur nje duel . Nje film I heshtur bardh e zi me pershkrime te gjata ndermjet skenave historike.


Tags


Related Posts

N’Farkë Festë

N’Farkë Festë

“Ik dhe mos shiko mbrapa”

“Ik dhe mos shiko mbrapa”

Vjosa n’Fest Edicioni i dytë

Vjosa n’Fest Edicioni i dytë

“Her Energy”

“Her Energy”